درباره ما


شرکت نفت فلات قاره ایران است در زمره یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده نفت دریایی جهان قرار دارد. این شرکت بخش قابل توجهی از تولید نفت کشور در طول بیش از 1200 کیلومتر از گستره آبهای نیلگون خلیج فارس را با پیشینه نیم قرن تجربه بر عهده دارد.
حوزه اصلی فعالیت شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه خلیج فارس است که 5 کشور تولیدکننده عمده نفت جهان در حاشیه آن قراردارند. بر همین اساس خلیج فارس به قطب انرژی جهان معروف شده است و فعالیت‌های اکتشاف و تولید نفت و گاز در آن از اهمیتی چشمگیر برخوردار است.
پنج کشور ایران، عراق، عربستان سعودی، قطر و امارات متحده درمجموع 63 درصد ذخایر اثبات شده نفت و 40درصد ذخایر قطعی گازطبیعی جهان را در اختیار دارند. خلیج فارس
بعنوان مرکزاستراتژیک تولیدوشاهرگ حیاتی صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران، به دلیل دارا بودن این حجم عظیم از ذخائرو منابع هیدروکربوری، وجود مرزها و میادین مشترک نفتی میان کشورهای اسلامی همچون‌: عربستان سعودی، کویت، امارات متحده، قطر، بحرین و عمان و خصوصیت گذرگاه انرژی جهان همواره می تواند در اثر یک تعامل مثبت، عامل مهم تأمین پایدار، تعمیق و گسترش روابط جهان اسلام و بویژه کشورهای منطقه با یکدیگر باشد.

خلیج فارس و نفت
اولین قرارداد اکتشاف و بهره‌برداری نفت از بسترخلیج فارس در اواسط سال 1330 شمسی (‌1951 میلادی‌) توسط شرکت ملی نفت ایران با شرکت ایتالیایی آجیپ متعقد گردید. این قرارداد شامل‌: توسعه و بهره‌برداری از منابع نفتی میدان بهرگانسر بود که عملاً در سال 1339 شمسی (1960 میلادی) به ثمر رسید و با تشکیل کنسرسیوم مشترک ایرانی و خارجی (سیریپ) بهره برداری از این میدان آغاز گردید.
در پی کشف نفت در این میدان، شرکت‌های نفتی دیگری نظیر آموکو (‌آمریکا‌) در جزیره خارگ، آرکو، مورفی یونیون و سان (‌آمریکا‌)، همچنین آجیپ (‌ایتالیا‌)، شرکت فیلیپس آمریکا و کمیسیون نفت و گاز (‌هند‌) در جزیره لاوان، الف (‌فرانسه‌) در جزیره سیری، هر کدام در سالهای بعد با تشکیل کنسرسیومهای مشترک با شرکت ملی نفت ایران و با نامهای آیپک(‌خارگ‌) لاپکو و ایمینیکو (‌لاوان‌) و سوفیران (‌سیری‌) به فعالیت‌های نفتی پرداختند.

شرکت نفت فلات قاره ایران
پس از پیروزی انقلاب اسلامی با مصوبه شورای انقلاب در تاریخ 18/10/1358 کلیه قراردادهای مشارکت با شرکتهای خارجی مذکور ملغی شد و یکسال بعد از ادغام این شرکتها، در تاریخ 29/6/1359 همزمان با آغاز جنگ تحمیلی شرکت نفت فلات قاره ایران با هدف اداره کلیه میادین نفت و گاز در خلیج فارس، که پیش از این شرکت‌های آمریکایی و اروپایی عهده‌دار آن بودند تأسیس گردید. حوادث سالهای جنگ و صدمات قابل ملاحظه‌ای که به تأسیسات دریا و خشکی با قصد نا‌کارآمد کردن و توقف تولید وارد شد، این شرکت را برای رسیدن به مهمترین هدف خود که تولید نفت می‌باشد در مقابل چالشی بزرگ قرار داد که عبور از آن مستلزم فداکاری، از خود‌گذشتگی و توانمندی بالای همه کارکنان آن بود. کارنامه امروز، علی‌رغم همه فراز و نشیب‌ها گواهی روشن، بر این مدعاست.