منطقه عملياتي لاوانشركت نفت فلات قاره ايرانجزیره لاوان در فاصله 18 کیلومتری از سواحل جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس واقع گردیده است، این جزیره با طول تقریبی 25 کیلومتر و عرض حداکثر 5 کیلومتر دارای مساحتی بالغ بر 9/75 کیلومتر مربع می باشد.
با اکتشاف نفت در خلیج فارس و فعال شدن شرکت لاپکو در سال 1346 استخراج نفت دراین منطقه نفتی نخستین بار، عملیاتی گردید.
در حال حاضر این منطقه از تولیدی به میزان 105 هزار بشکه در روز برخوردار است.

میادین نفتی منطقه لاوان به شرح ذيل مي باشند : 

میدان مشترک سلمان :
این میدان در 144 کیلومتری جنوب جزیره لاوان واقع شده است، میدان سلمان دارای یکی از بزرگترین تأسیسات نفتی در خلیج فارس بوده و با میدان ابوالبوخوش ( ابوظبی ) مشترک می باشد و به همین دلیل بهره برداری و تولید از این میدان همواره مورد توجه خاص قرار داشته است.
میدان سلمان دارای 44 حلقه چاه نفتی و 10 حلقه چاه تزریق آب می باشد. ظرفیت تأسیسات آن حدود 220 هزار بشکه نفت و مواد همراه است.
نفت تولیدی بوسیله خط لوله 22 اینچ دریایی به تأسیسات خشکی جزیره لاوان جهت فرآورش و ذخیره سازی ارسال می گردد. در طول جنگ تحمیلی سکوی سلمان بارها مورد تهاجم هواپیماهای عراقی قرار گرفت و در نهایت توسط نیروهای متجاوزآمریکایی، این مجتمع دریایی بکلی منهدم گردید. با پایان جنگ از اولین الویت های بازسازی صنعت نفت ساخت و راه‌اندازی سکوی سلمان بود که با پشتکار و اراده بی نظیر متخصصان ایرانی در سال 1371 این مهم انجام و پس از بازسازی کامل، به بهره برداری رسید.

میدان رسالت :
این میدان در جنوب و در فاصله 93 کیلومتری از جزیره لاوان قرار دارد و دارای 14 حلقه چاه است، تولید روزانه از این میدان نیمه فعال و در حال حاضر 8 هزار بشکه نفت می باشد. میدان رسالت در دوران جنگ تحمیلی بارها مورد بمباران هواپیماهای متجاوز عراقی واقع و خسارات کلی به آن وارد گردید.
از طرحهای در دست اقدام این شرکت بازسازی و تکمیل بهره برداری از این میدان می باشد.
میدان رشادت :
این میدان در حدود 110 کیلومتری جنوب غربی جزیره لاوان واقع شده و دارای سه مجموعه سکو بنامهای : رشادت 7، رشادت 4 و رشادت 3 بوده است.
• سکوی رشادت7 : بارها از سوی هواپیماهای متجاوز عراقی مورد حمله واقع گردید و در نهایت این سکو در اثر تجاوز نیروهای آمریکایی بکلی منهدم گردید.
• سکوی رشادت 4 : این سکو که در 4 کیلومتری شمال سکوی رشادت 7 واقع گردیده و دارای 14 حلقه چاه با تولید روزانه 8 هزار بشکه نفت می باشد. نفت این سکو توسط خط لوله 18 اینچ همراه با نفت میدان رسالت جهت ذخیره سازی به لاوان ارسال می شود. این سکو نیز مورد هجوم نیروی دریایی آمریکا قرار گرفت و به ویرانه ای تبدیل گردید، لیکن با همت بلند صنعتگران این شرکت بطور موقت راه اندازی شد.
• سکوی رشادت 3 : این سکو فاقد تأسیسات اقامتی بوده و با داشتن تنها یک حلقه چاه غیر فعال در حال حاضر بعنوان سکوی مشعل مورد استفاده می باشد.
میدان گازی لاوان :
با تعمیق چاه حفاری شده قبلی در دهه 1340 و حفر یک حلقه چاه جدید وجود 8 تا 12 TCF( تریلیون فوت مکعب) گاز طبیعی در این میدان تأیید و حفاری چاه های بعدی شروع و توسعه میدان در دست اقدام است.
میدان گازی لاوان :
با تعمیق چاه حفاری شده قبلی در دهه 1340 و حفر یک حلقه چاه جدید وجود 8 تا 12 TCF( تریلیون فوت مکعب) گاز طبیعی در این میدان تأیید و حفاری چاه های بعدی شروع و توسعه میدان در دست اقدام است.
میدان نفتی بلال :
این میدان در 93 کیلومتری جنوب غربی جزیره لاوان قرار دارد و پس از خاتمه مراحل اجرایی، در غالب پروژه های بیع متقابل در نیمه دوم سال 1381 به بهره برداری رسید. نفت این سکو با ظرفیت 40 هزار بشکه در روز توسط خط لوله 14 اینچ زیر دریا جهت ذخیره سازی به جزیره لاوان ارسال می شود.


عمده ترین پروژه های انجام شده و در دست اجرا جزیره لاوان عبارتند از :
پروژه های بیع متقابل نفت و گاز سلمان و بلال.
توسعه و نگهداشت تولید میدان سلمان در قالب پروژه بیع متقابل و صادرات گاز به میزان 500 میلیون فوت مکعب از این میدان.
توسعه میدان بلال با ظرفیت 40 هزار بشکه نفت در روز.
پروژه توسعه و نوسازی میدان رشادت، بمنظور دستیابی به تولید 75000 بشکه در روز.
پروژه توسعه میدان رسالت برای تولید 46000 بشکه در روز.
پروژه نوسازی اسکله نفتی.
پروژه احداث S.B.M. و خط لوله صادرات نفت.
پروژه جمع آوری پساب های صنعتی و بهداشتی در منطقه لاوان.

جزیره مرجانی لاوان :
جزیره مرجانی لاوان از نظر زمین شناسی از رسوبات آبرفتی دوران جدید ( دوران چهارم ) تشکیل شده است.
جغرافیای جزیره :
بیشترین طول جزیره 25 کیلومتر و بیشترین عرض آن حدود 5 کیلومتر می باشد.
جزیره از توابع بندر لنگه در استان هرمزگان می باشد، این جزیره در΄50 و˚26 عرض جغرافیایی شمالی و΄9 و˚53 طول جغرافیایی شرقی و در 11 کیلومتری جنوب غربی نخیلو، در جنوب بندر مقام واقع شده است.