مشاهده متن خبر


 
 
عملكرد منحصربه‌فرد آزمایشگاه نفت منطقه بهرگان در سطح شركت ملی نفت

عملكرد منحصربه‌فرد آزمایشگاه نفت منطقه بهرگان در سطح شركت ملی نفت

 

یکی از مهمترین واحدهای تاثیرگذار در فرآیند صادرات نفت، آزمایشگاه کنترل کیفیت است. آزمایشگاه منطقه بهرگان نیز آزمایش‌های کنترل کیفیت نفت را در چهار بخش تولید، واردات، ذخیره‌سازی و صادرات انجام می‌دهد.

همکاران روابط عمومی منطقه بهرگان روز سه‌شنبه 26 تیرماه به آزمایشگاه این منطقه مراجعه کرده و پیرامون اهمیت کار آزمایشگاه و خلاقیت جدید همکاران دلسوز و متخصص بهرگان در استفاده حداکثری از توانمندی‌های تولید داخل کشور به گفتگو نشسته است. نظر همکاران گرامی را به متن این گفت‌و‌گو جلب می‌کنیم.

 

لطفاَ خودتان را معرفی كنید و بفرمایید چه مسئولیتی دارید؟

علی ولی‌پور طیبی، معاون آزمایشگاه كنترل كیفیت نفت منطقه بهرگان هستم.

 

در این آزمایشگاه چه نوع آزمایش‌هایی انجام می‌شود؟

آزمایشگاه منطقه بهرگان آزمایش‌های كنترل كیفیت نفت را در چهار بخش تولید، واردات، ذخیره‌سازی و صادرات انجام می‌دهد و این عملكرد همزمان در چهار حوزه یاد شده در سطح شركت ملی نفت ایران منحصربه‌فرد است.

سنجش میزان كلر آلی در نفت‌خام صادراتی نیز از توانمندی‌های این آزمایشگاه است كه در چند سال گذشته ضمن پایش مستمر آن در سطح منطقه از سایر شركت‌های زیرمجموعه وزارت نفت به‌ویژه پژوهشگاه صنعت نفت و شركت‌های بازرسی بین‌المللی (به عنوان نماینده خریدار) نمونه‌های متعدد برای سنجش كلر آلی به این آزمایشگاه فرستاده شده است. افزون بر موارد بالا، كنترل كیفیت گاز، آب مصرفی، پساب و مواد شیمیایی تزریقی به طور منظم و برنامه‌ریزی شده در این مركز انجام می‌شود.

 

نحوه تطبیق نمونه‌گیری انواع نفت‌های سنگین و تناسب آن با نیازهای مشتریان چگونه انجام می‌شود؟

در منطقه بهرگان سه برند نفت بهرگانسر، نفت سروش و نوروز و نفت پارس (غرب كارون) وجود دارد. هر یک از این نفت‌ها برای صادرات بر اساس مقاصد صادراتی تاییدیه‌های ویژه خود منطبق با استانداردهای بین‌المللی را دارند.

 

مواد شیمیایی آزمایشگاه منطقه بهرگان چگونه تامین می‌شود؟

بیشتر مواد شیمیایی مصرفی آزمایشگاه‌ها در بطری‌های 1 لیتری، 2.5 لیتری و یا 4 لیتری به صورت وارداتی از كشورهای اروپایی و یا شرق آسیا است که این روند از گذشته‌های بسیار دور نیز به همین منوال بوده است. در صورتی كه در دو دهه اخیر با پیشرفت و توسعه صنعت پتروشیمی كشور بسیاری از مواد شیمیایی به صورت صنعتی در داخل كشور تولید می‌شود. همان كشورهایی كه این مواد را در حجم بالا لیتری 2 هزار تومان می‌خرند در بسته‌بندی‌های بسیار شكیل پس از دست‌به‌دست شدن چند واسطه به قیمت لیتری40 تا 50 هزار تومان به آزمایشگاه‌های صنعتی می‌فروشند. این موضوع هم به لحاظ اقتصادی و هم حیثیتی جای بسی تامل و بررسی دارد و ضروری است امكان‌سنجی استفاده بهتر از توانمندی‌های داخلی صورت گیرد.

 

مطلع شدیم ابتكاراتی در زمینه استفاده از مواد شیمیایی داخلی به جای مواد وارداتی در آزمایشگاه منطقه بهرگان انجام می‌شود. فرآیند كار چگونه است؟

در همین راستا از 18 ماه پیش این روند امكان‌سنجی را در آزمایشگاه منطقه بهرگان آغاز كردیم و ابتدا سراغ ماده پر مصرف زایلین رفتیم. در آزمایشگاه‌های منطقه بهرگان به طور میانگین ماهیانه 18 بطری 4 لیتری از این ماده مصرف داشتیم. هر بطری وارداتی در آن تاریخ حدود 170 هزار تومان قیمت داشت. برای توقف این روند به سراغ تولیدکننده‌های داخلی رفتیم و هر بشكه 220 لیتری زایلین را از پتروشیمی بندر امام به قیمت 800 هزار تومان خریداری کردیم که اگر معادل این 220 لیتر را بطری 4 لیتری وارداتی می‌خریدیم علاوه بر خروج ارز از كشور باید بیش از 9 میلیون تومان (بیش از یازده برابر) پرداخت می‌كردیم.

زایلین در این آزمایشگاه‌ها برای اندازهگیری میزان BS & W نفتهای فوق سنگین سروش طبق ASTM-4007 و همچنین در اندازهگیری میزان نمك نفت طبق استاندارد IP77 و اندازهگیری میزان آب همراه نفتهای صادراتی طبق ASTM-4006 مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این تستها میزان ناخالصی آب همراه با زایلین اهمیت دارد، بنابراین آب همراه هر دو زایلین اندازه‌گیری شد كه نمونه صنعتی داخلی به مراتب دارای درصد آب كمتری بود و هر چند در هر صورت طبق استاندارد میزان آب همراه به وسیله تقطیر حذف می‌شود و یا میزان آن از نتیجه نهایی كسر می‌گردد.

به همین ترتیب ما سراغ سایر مواد شیمیایی مصرفی وارداتی رفتیم و در حال حاضر نیز در حال بررسی و امكان‌سنجی استفاده از تولیدات داخلی به جای بطری‌های وارداتی هستیم و در چند مورد این جایگزینی انجام شده است. حدود یك سالی بدون مشكل پیش رفتیم با توجه به پتانسیل‌های داخلی كه شناسایی كرده‌ایم و مطالعاتی كه انجام شده است این انتظار را داریم كه پس از پایان امكان‌سنجی‌ها و ارزیابی‌ها اعلام كنیم در آزمایشگاه‌های منطقه بهرگان هیچ ماده شیمیایی پرمصرف استراتژیك وارداتی نداریم.

گزارش نتایج كیفی نفت، مسئولیت بزرگی است چراکه كوچكترین خطاها در حجم میلیونی تولید و صادرات نفت عدد بسیار بزرگی می‌شود. به‌ویژه آزمایشگاه‌هایی كه تاییدیه‌های صادرات را صادر می‌كنند و نتایج آنها مبنای محاسبه كمی و حجم نفت فروخته شده قرار می‌گیرد.

 

آیا تحریم‌های ظالمانه غرب تاثیری در روند کارهای شما داشته است؟

باید به همكارانم در آزمایشگاه‌های نفت سراسر کشور عرض كنم، حتی اگر تحریم‌ها بر علیه کشورمان شدیدتر شود ما باید این مسیر را طی کنیم زیرا علاوه بر فواید اقتصادی و جلوگیری از خروج ارز، این مسئله بسیار حیثیتی است. منظور بنده این نیست كه چشم بسته این تغییرات را انجام دهیم بلكه باید با رعایت موارد زیر به سمت امكان‌سنجی حرکت کنیم:

 1- مواد صنعتی داخلی را مورد سنجش قراردهیم و بررسی کنیم که آیا ناخالصی احتمالی موجود در آنها در انجام تست مورد نظر خطا ایجاد می‌كند یا بی‌تاثیر است.

2- بدانیم بر اساس استاندارد در انجام تست از هر ماده به چه منظور استفاده می‌گردد آیا امكان دارد ماده مشابه كه تولید داخلی دارد و همان كار را درست انجام می‌دهد می‌تواند جایگزین شود؟

3- آیا ناخالصی نمونه داخلی برابر با نمونه وارداتی است و  می‌توان آن را در آزمایشگاه به روش‌های معمول مانند تقطیر حذف كرد و سپس مورد استفاده قرار داد.

4- چون اهمیت دقت نتایج آزمایش‌ها بسیار مهم است بنابراین در صورت جایگزینی در هر سری خرید باید محموله به طور كامل مورد سنجش و ارزیابی كیفی قرار گیرد.

5- اگر در آزمایشگاه‌های نفت سراسر کشور به این روش عمل شود صرفه‌جویی ارزی بسیار خوبی خواهد داشت. ضمن اینکه شعار حمایت از تولید داخل در این رشته به صورت کامل محقق می‌گردد.

 

جناب آقای ولی‌پور در پایان اگر نکته‌ای باقی مانده است بفرمایید.

بنده و همکارانم خوشحال می‌شویم تجربیات خود را در اختیار سایر آزمایشگاه‌های این مرز و بوم قرار دهیم و از تجربیات سایر همكاران نیز بهره‌مند شویم. دستاوردها و نتایجی كه در این زمینه بدست آمده و یا در آینده حاصل خواهد شد چراغ راه شركت‌های خصوصی و پتروشیمی‌های كشورمان است كه با استفاده و تكیه بر این دستاوردها و در صورت لزوم با بالاتر بردن درجه خلوص و با یك بسته‌بندی حرفه‌ای و آزمایشگاهی ضمن تامین كامل مصارف داخلی شرایط لازم برای صادرات با چند برابر قیمت را مهیا كنند.

تاريخ :1397/04/27 ساعت :10:01