مشاهده متن خبر


 
 
مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران: راه‎اندازی تاسیسات فرآورش گاز هنگام، تجلی یک کار تیمی موفق است

مديرعامل شرکت نفت فلات قاره ايران:

راهاندازي تاسيسات فرآورش گاز هنگام، تجلي يک کار تيمي موفق است

 

مراسم تقدير از دست‌اندرکاران پروژه تاسيسات فرآورش گاز ميدان مشترک هنگام، روز دوشنبه 21 اسفندماه در منطقه عملياتي قشم برگزار و طي آن با اهداي لوح تقدير از نمايندگان بخش‌هاي مختلف دست‌اندرکار در اين پروژه قدرداني شد.

مديرعامل شرکت نفت فلات قاره ايران در اين مراسم از راه‌اندازي تاسيسات فرآورش گاز ميدان مشترک هنگام به عنوان نمونه موفق کار گروهي در اين شرکت ياد کرد و گفت: همکاري خوب و موثر ميان مجموعه تلاشگران شرکت نفت فلات قاره و پيمانکار طرح، نقش موثري در پيشبرد اين مهم داشته است.

مهندس حميد بورد، با ابراز رضايت از تحقق برنامه زمان‌بندي راه‌اندازي اين مجتمع گفت:‌ ساختار مطلوب منطقه (بهره بردار، پيمانکار و مجري طرح) باعث شد تا اين پروژه به بهترين شکل ممکن عملياتي شود.

بورد با اشاره به اينکه مراحل پاياني راه‌اندازي هر پروژه بسيار دشوار است، گفت:‌ با اين وجود زمان راه‌اندازي اين پروژه کمتر از 3 ماه بود که رقم قابل قبولي است.

وي همچنين سال‌هاي 95 و 96 را سال‌هاي خوبي براي شرکت نفت فلات قاره عنوان کرد و افزود: حجم قابل توجهي از برنامه‌ريزي انجام شده براي توسعه ميادين تحت اختيار اين شرکت در سال‌هاي 95 و 96 محقق شده است.

 

 انجام نخستين مطالعات پيش راه‌اندازي در شرکت ملي نفت

در ادامه اين مراسم، شهسوار ارغش، سرپرست منطقه عملياتي قشم، ضمن تقدير از دست‌اندرکاران پروژه تاسيسات فرآورش گاز ميدان مشترک هنگام گفت: ساخت پست برق 63 کيلوولت تاسيسات فرآورش گاز ميدان مشترک هنگام يکي از گلوگاه‌هاي انجام اين پروژه بود که راه‌اندازي آن را با تاخير مواجه کرده بود.

وي ادامه داد: با اين وجود،‌ با پيگيري‌هاي مديرعامل شرکت نفت فلات قاره ايران اين مشکل رفع و راه‌اندازي اين پروژه در سال 96 ميسر شد.

ارغش از انجام مطالعات پيش‌راه‌اندازي پروژه تاسيسات فرآورش گاز ميدان مشترک هنگام به عنوان نخستين مطالعات پيش‌راه‌اندازي (PSSR) در سطح شرکت ملي نفت ايران ياد کرد و گفت: همه اين پروژه با بهره‌مندي از توانمندي‌هاي داخلي در بخش‌هاي مهندسي، طراحي و ساخت و راه‌اندازي به سرانجام رسيده است.

 

 تاسيسات فرآورش گاز، بيستمين پروژه طرح توسعه هنگام

مدير پروژه تاسيسات فرآورش گاز ميدان مشترک هنگام نيز با اشاره به اينکه اين پروژه بيستمين پروژه تعريف شده در طرح توسعه ميدان هنگام است، گفت: اين پروژه در فاز دوم طرح توسعه ميدان هنگام تعريف شده بود و 3 پروژه ديگر در اين برنامه گنجانده شده است که با تکميل آن‌ها، طرح توسعه ميدان هنگام به پايان مي‌رسد.

علي حسني در ادامه، جلوگيري از سوزاندن و هدر رفت روزانه 80 ميليون فوت مکعب گاز و جلوگيري از آلودگي‌هاي زيست‌محيطي ناشي از سوزاندن گازهاي همراه نفت ميدان مشترک هنگام را به عنوان يکي از امتيازهاي طرح راه‌اندازي تاسيسات فرآورش گاز ميدان هنگام عنوان کرد و گفت: اين پروژه همزمان با برخي تحريم‌هاي استکبار جهاني به سرانجام رسيده که در نوع خود بي‌نظير است.

بنابراين گزارش، استفاده حداکثري از توانمندي داخلي در طراحي، ساخت، نصب و راه‌اندازي پروژه و همچنين رعايت کامل اصول ايمني، بهداشت و محيط زيست (HSE) در همه مراحل کار و انجام پروژه بدون هيچ‌گونه حادثه‌اي از ويژگي‌هاي راه‌اندازي طرح تاسيسات فرآورش گاز ميدان مشترک هنگام است.

‌شرکت نفت فلات قاره ايران در راستاي توسعه تاسيسات و بهره‌برداري هرچه بيشتر از محصولات ميدان هنگام، راه‌اندازي تاسيساتي به منظور فرآورش گازهاي اين ميدان مشترک در جزيره قشم را در برنامه کار خود قرار داد.

بر همين اساس، در مهرماه سال 1389 توافقنامه ساخت تاسيسات فرآورش گاز ميدان هنگام ميان شرکت نفت فلات قاره ايران و شرکت جندي‌شاپور به مبلغ 56.6 ميليون يورو و 344 ميليارد ريال منعقد شد و هفت سال بعد با پشت سر گذاشتن تمامي بحران‌ها و تحريم‌هاي بين‌المللي در اسفندماه سال 1396 اين پروژه با حضور رييس جمهوري به بهره‌برداري رسيد.

با افتتاح اين پروژه امکان شيرين‌سازي و نمک‌زدايي روزانه 80 ميليون فوت مکعب گاز ترش همراه نفت ميدان مشترک هنگام (به ميزان حدود PPM 20000) فراهم مي‌شود. شيرين‌سازي گاز با دي اتانول آمين (DEA) در برج جذب انجام مي‌شود که طي اين فرآيند ميزان H2S موجود در گاز تا 3  PPM کاهش مي‌يابد.

بنابراين گزارش، در مرحله بعد عمليات نم‌زدايي از گاز و کنترل نقطه شبنم آب و هيدروکربن تا منفي 10 درجه سانتيگراد با استفاده از مونو اتيلن گلايکول (MEG) و پکيج پروپان انجام مي‌شود و در نهايت گازهاي فرآوري شده جهت تحويل به شرکت ملي گاز ايران امکان فشرده‌سازي تا فشار 72 بار را خواهد داشت.

جزيره قشم به عنوان بزرگترين جزيره خليج فارس يکي از قطب‌هاي مهم توليد نفت دريايي کشور در شرکت نفت فلات قاره ايران است. اقدامات اجرايي اين منطقه از سال 1386 با اجراي پروژه‌هاي مختلف نصب سکوي دريايي، خطوط لوله دريايي و خشکي، تاسيسات بهره‌برداري و فرآورش نفت خام ميدان مشترک هنگام، احداث مخازن ذخيره نفت و تلمبه‌خانه، خطوط لوله ارتباطي براي ارسال به مبادي مورد نظر و ... آغاز شده و در کمترين زمان ممکن (حدود 2 سال) به پايان رسيده است. هم‌اکنون مرغوب‌ترين نفت صادراتي ايران با درجه API 52 در اين منطقه توليد مي‌شود.

تاريخ :1396/12/22 ساعت :13:09