مشاهده متن خبر


صرفه‌جویی چند میلیون دلاری با رفع اشكال و راه‌اندازي كمپرسورهاي سكوي سلمان

صرفه‌جویی چند میلیون دلاری با رفع اشكال و راه‌اندازي كمپرسورهاي سكوي سلمان

 

با رفع اشكال و راه‌اندازي كمپرسورهاي LP و HP توربين كمپرسور A در سكوي سلمان علاوه بر جبران كاهش توليد بيش از 5 هزار بشكه‌اي، باعث صرفه‌جویی چند میلیون دلاری شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه لاوان، بخش قابل توجهي از توليد نفت در ميدان سلمان به روش فرازآوري با گاز و توسط توربو كمپرسورها انجام مي‌شود. به منظور حفظ پشتوانه عملياتي تيم تعميرات مكانيك و توربين و گروه بهره‌برداري سكوي سلمان اقدام به پياده‌سازي واحد LP و HP و نصب دو واحد نوسازي شده جديد روي توربوكمپرسور A نمودند كه پس از مراحل نصب و آماده‌سازي در حين راه‌اندازي، نشتي شديد گاز از بخش خروجي واحد LP كمپرسور Lp Compressor Discharge End Cap مشاهده و عمليات راه‌اندازي متوقف شد. همزمان توربو كمپرسور E نيز در بخش توربين دچار اشكال شد و به طور كامل از سرويس خارج و عمليات توليد نفت به روش فرازآوري كاملا متوقف شد.

با توجه به اينكه انجام تعميرات روي كمپرسورهاي یاد شده مستلزم پياده‌سازي و انتقال آنها به كارگاه مجهز به ابزار ويژه در خارج از كشور بود و هيچ‌گونه ابزار تخصصي براي اين كار در سكو وجود نداشت، کارکنان تعميرات مكانيك و توربين با ابتكار و تلاش شبانه‌روزي نسبت به ساخت ابزار ويژه مورد نياز تعمير اقدام نمودند. همچنین برای شتاب‌بخشی به كار بدون پياده‌سازي كمپرسور، عمليات رفع اشكال نشتي و لرزش كمپرسور با تعويض Seal Ring و دو مرحله وزنه‌گذاري در ده روز مداوم انجام و كمپرسور با شرايط عملياتي مطلوب در خط قرار داده شد. انجام اين كار در كوتاهترين زمان ممكن، كاهش توليد بيش از 5 هزار بشكه‌اي را جبران نموده و بدون صرف هيچ‌گونه هزينه مالي، باعث صرفه‌جويي چند ميليون دلاري شده است.

گفتنی است، همكاران واحدهاي تعميرات شامل تعميرات عمومي، جوشكاري، كنترل و ابزار دقيق و بهره‌برداري، در راه‌اندازي اين توربين كمپرسور با واحد تعميرات توربين همكاري خوب و شايسته‌اي داشته‌اند.

تاريخ :1396/07/25 ساعت :09:21