مشاهده متن خبر


جلوگيري از سوختن بيش از 10 ميليون بشکه گازوييل در نيروگاه‌هاي برق کيش

رييس منطقه عملياتي کيش خبر داد:

جلوگيري از سوختن بيش از 10 ميليون بشکه گازوييل در نيروگاه‌هاي برق کيش

 

رييس منطقه عملياتي کيش شرکت نفت فلات قاره ايران، اعلام کرد: در طول 10 سال گذشته تاکنون با جمع‌آوري و انتقال گازهاي همراه نفت از سوختن بيش از 10 ميليون بشکه گازوييل در نيروگاه‌هاي جزيره کيش جلوگيري شده است.

به گزارش روابط عمومي شرکت نفت فلات قاره ايران، مهندس عليرضا قانعي در نشست سالانه روساي واحدهاي روابط کار و مددکاري شرکت‌هاي تابعه شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه از سال 1385 تاکنون با جمع‌آوري و انتقال گازهاي همراه نفت ميادين نفتي منطقه سيري به نيروگاه کيش صرفه‌جويي قابل توجهي در مصرف گازوييل نيروگاه برق کيش شده است، گفت: در طول حدود يک دهه گذشته با جايگزين شدن گاز طبيعي به جاي گازوييل در سبد سوخت نيروگاه کيش حدود 10 ميليون بشکه در مصرف گازوييل صرفه‌جويي شده است.

رييس منطقه عملياتي کيش شرکت نفت فلات قاره ايران با اعلام اينکه ارزش گازوييل صرفه‌جويي شده حدود 600 تا 700 ميليون دلار برآورد مي‌شود، تصريح کرد: بر اين اساس در طول يک دهه گذشته با گازرساني به نيروگاه کيش تاکنون خاموشي به دليل کمبود گاز نداشته‌ايم.

وي با بيان اينکه کيش داراي موقعيت استراتژيکي براي راهبري و پشتيباني از عمليات توليد نفت و گاز در شرکت نفت فلات قاره است، گفت: کيش با توجه به ظرفيت و زيرساخت‌هاي خود مي‌تواند به هاب آموزشي، پشتيباني و تامين کالا و خدمات براي ساير مناطق عملياتي توليد نفت ايران در منطقه خليج فارس تبديل شود.

وي با اشاره به وجود ميدان بزرگ گازي کيش با 67 تريليون فوت مکعب گاز در زير بستر و آب‌هاي اطراف جزيره کيش، از ميدان کيش به عنوان بزرگترين ميدان مستقل گازي ايران ياد کرد و افزود: تاکنون حفاري 14 حلقه چاه در ميدان گازي کيش انجام شده و اين ميدان از ظرفيت توليد گاز معادل 5 تا 6 فاز پارس جنوبي برخوردار است.

قانعي با اشاره به برنامه توسعه فاز يک و توليد زودهنگام گاز از ميدان کيش، يادآور شد: گاز ميدان کيش با کمتر از 100 پي‌پي‌امH2S و بيش از 4000 PSI فشار جز ميادين با گاز شيرين و کم گوگرد بوده و قابليت استفاده در نيروگاه‌هاي جزيره کيش را دارد.

تاريخ :1396/05/09 ساعت :08:59