مشاهده متن خبر


 
 
طراحی و ساخت دستگاه کاربردی صنعت نفت توسط یکی از همکاران منطقه لاوان

طراحی و ساخت دستگاه کاربردی صنعت نفت توسط یکی از همکاران منطقه لاوان

 

با همت و تلاش مهندس ناصر زنده‌دل رییس حفاظت فني منطقه لاوان، دستگاه نازل براي ماسه‌سايي مرطوب ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه لاوان، مهندس زنده‌دل در مورد هدف و نحوه ساخت اين نازل گفت: یکی از معضلات و معایب آماده‌سازي سطح به روش ماسه‌سایی در شيوه متداول ماسه‌سایی خشک (dry blast)، ایجاد جرقه، اثرات افزایشی روی سطح و عدم توانایی در حذف نمک‌های احتمالی سطح در محیط‌های دریایی، همچنین ایجاد گرد و خاک بسیار زیاد به‌ویژه در ظروف بسته مثل برج‌های هوازدا و تفکیک‌کننده‌ها است.

وی افزود: به همین منظور و برای برطرف کردن معایب گفته شده، با ايجاد تغييراتي در نازل‌هاي معمول مورد استفاده در ماسه‌سايي، ابزاري برای ماسه‌سایی به روش مرطوب (wet blast) طراحی و ساخته شد. در این نازل، آب از طريق شلنگي با سايز یک‌چهارم اينچ وارد قطعه شده و به سر نازل هدايت مي‌شود و آب در خروجي نازل با هوا و ماسه مخلوط شده و روی سطح پاشیده می‌شود.

به گفته وی، اگرچه جستجو در فضای نت و google patent نشان می‌دهد نازل‌های مشابهی در سطح بین‌المللی قبلا ساخته شده‌اند؛ اما طراحی این نازل به شکل موجود مشابهی نداشته و مزایایی دارد که نمونه‌های مشابه از آن بی‌بهره‌اند. در برخی نازل‌ها، مخلوط هوا و ماسه، قبل از خروج از نازل با آب مخلوط می‌شوند، که این مسئله در زمان توقف كار موجب خيس و مرطوب شدن ماسه گرديده و با شروع مجدد كار، ماسه‌سايي را با اختلال مواجه می‌نمايد.

مهندس زنده‌دل افزود: از نظر هزينه نيز ابزار ساخته شده بسيار ارزان و با هزينهاي در حدود پانصد هزارتومان ساخته شده كه با اضافه نمودن هزينههاي سندپات و شلنگ و ملحقات آن، هزينه نهايي كمتر از 10 ميليون تومان برآورد مي‌گردد، در حالي كه شرکت CLEMCO به‌ عنوان یکی از معتبرین شرکت‌ها در زمینه ساخت تجهیزات ماسه‌سایی پکیجی را با نام تجاری WETBLAST FLEXTM با قیمتی بالغ بر 15 هزار دلار ساخته است. در این محصول علاوه‌ بر آنكه، آب قبل از ورود به قسمت ونچوری نازل با مخلوط هوا و ماسه مخلوط شده و پس از آن از نازل خارج می‌شود، برای تامین فشار مورد نیاز آب، از یک پمپ هوایی 10:1 استفاده شده است. اما طراحی این نازل طوری بوده است که با خروج هوا از نازل ونچوری، یک فشار منفی (خلا) باعث مکش آب می‌گردد و به این ترتیب نیازی به استفاده از پمپ آب برای ماسه‌سایی مرطوب نیست و فشار معمولي و كم شيرهاي آب براي انجام كار كافي است.

وی گفت: در ادامه برای مقایسه آماده‌سازي سطح به روش ماسه‌سایی به دو شيوه مرطوب (wet) و خشک (dry) از دو ورقه‌ی فولادی زنگ‌زده استفاده شد و پارامترهایی مثل تمیزی سطح (بر اساس استاندارد سوئدی)، میزان نمک سطح و زبری سطح در هر مورد بررسی شد. نتايج اندازه‌گیری زبری يا پروفايل نشانگر زبري در هر دو شيوه يكسان بود، اما میزان نمک سطح در ماسه‌سایی مرطوب کمتر از ماسه‌سایی خشک اندازه‌گیری شد. گفتنی است، در روش ماسه‌سایی‌ مرطوب به دلیل حضور اکسیژن و تماس سطح با آب، امکان تشکیل یک زنگ آهن در سطح وجود دارد. این زنگ آهن که به فلش راست (flash rust) معروف است و عمدتا یک اکسید قرمز رنگ است می‌تواند از موارد چالشبرانگیز در این روش باشد. اما استفاده از رنگ‌های پرایمري از خانواده surface tolerant مي‌تواند اين نقيصه را برطرف ‌نمايد. از نقطهنظر اقتصادی، پرایمرهای یادشده گران‌تر از پرایمرهای اپوكسي نبوده و استفاده از آنها اقتصادی به‌نظر می‌رسد.

وی افزود: مسلما همه‌ روش‌هایی که در حرفه‌های مختلف وجود دارند دارای مزایا و معایبی هست؛ بنابراین این نازل و ماسه‌سایی مرطوب هم در کنار مزایای گفته شده معایب و محدودیت‌هایی نيز دارد. مصرف آب هرچند به مقدار كم، همچنين محدوديت در استفاده از تمامي سيستم‌هاي رنگ، را می‌توان به عنوان معایب و محدودیت‌های این روش دانست.

وی، یکی دیگر از مزایای ماسه‌سایی مرطوب را کاهش ریسک جرقه‌زنی و پیامدهای آن در محیط‌هایی دانست که امکان نشت گاز وجود دارد. به گفته مهندس زنده‌دل، در برخی موارد، برای بازرسی‌ نیاز است، زنگ‌ها، آلودگی‌ها و پوسته‌های سطح مورد نظر برداشته شوند تا سطح تجهیز برای بازرسی‌های چشمی آماده شود. اما ممکن است محل مورد بازرسی در نواحي (zone) باشد که امکان نشت گاز وجود داشته دارد. در اين نواحي، استفاده از این روش بدون خطر جرقه زدن، می‌تواند گزینه‌ مناسبی باشد؛ هرچند این موارد نیاز به بررسی و آزمون‌های بیشتری دارد و اظهارنظر نهايي در اين مورد در تخصص همکاران واحد HSE است. 

وي در پايان گفت: در ساخت اين نازل، مهندس علي‌آبادي رييس منطقه، همکاران عزيزمان در واحدهاي حفاظت فني، تعميرات عمومي، پلنت مکانيک، تراشکاري و ابزار دقيق کمک‌ها و حمايت‌هاي شاياني نمودند که به‌ اين‌ وسيله از همه آنان تشکر و قدرداني مي‌گردد.

تاريخ :1397/04/10 ساعت :09:30