مشاهده متن خبر


بروزرساني و بهينه‌سازي سيستم كنترل چيلرهاي سكوي سروش با استفاده از PLC

بروزرساني و بهينه‌سازي سيستم كنترل چيلرهاي سكوي سروش با استفاده از PLC

 

دانش و توانمندي همراه با ريسک‌پذيري متخصصان جوان سکوي سروش بار ديگر استعداد و قابليت‌هاي علمي و فني آنان را به رخ کشيد و نشان داد که شعار «ما مي‌توانيم» به شعور تبديل شده است. براي روشن شدن ابعاد اين هنرنمايي فني، همکاران روابط عمومي منطقه بهرگان روز جمعه 17 شهريورماه با کشتي به سکوي سروش مراجعه و با طراح و متخصص سيستم HVAC سکو به گفتگو نشسته‌اند که توجه شما همکاران عزيز را به شرح مصاحبه جلب مي‌کنيم:

 

لطفا ضمن معرفي خود، از اهميت اين نرم‌افزار و كارايي آن در سكو و ريسك‌پذيري متخصصان سكو در انجام جابجايي اين سيستم آمريكايي و نصب سيستم اروپايي توضيح بفرماييد؟

بنده مجيد سيفي، مهندس تعميرات سيستم‌هاي کنترل و ابزار دقيقهستم. سيستم كنترل به‌كار رفته در چيلرهاي سكوي سروش ساخت شركت MCS (Micro Control System) آمريكا است كه اين سيستم ميكروكنترلري با استفاده از چندين عدد بورد الكترونيكي، وظيفه كنترل كمپرسورها و فن‌هاي كندانسور سيستم تهويه را بر عهده دارد. از زمان آغاز به‌كار پروژه سروش و نوروز، اشكالات اساسي در اين سيستم مشاهده شد. به عنوان مثال با تغيير جهت وزش باد و به تبع آن كاهش بازده خنك‌كنندگي فن‌هاي كندانسور، دماي گاز خروجي كمپرسورها بالا مي‌رفت كه به علت ضعف در عملكرد سيستم كنترل لود كمپرسورها، باعث تريپ آنها مي‌شد كه رفع اين اشكال اساسي به علت عدم انعطاف در تغيير دادن برنامه لاجيكي و  پارامترهاي موثر در سيستم ميكروكنترلري، غيرممكن بود. اين تريپ‌هاي مكرر در درازمدت، باعث استهلاك و آسيب رساندن به كمپرسورهاي چيلر مي‌شد. پارامتر مهم ديگر در انجام اين پروژه، دشواري تامين قطعات يدكي اين سيستم به دليل آمريكايي بودن آنها و مهم‌تر از آن عدم دسترسي به برنامه كنترلي ميكروكنترلر موجود بر روي سيستم بود كه شركت سازنده، امكان دسترسي به آن را غيرممكن كرده بود. به نحوي كه در صورت تامين بوردهاي الكترونيكي، معضل اصلي دسترسي به برنامه كنترلي ميكروكنترلر و لود كردن برنامه بر روي آن ايجاد مي‌شد. PLC انتخاب شده براي بروزرساني سيستم ميكروكنترلي آمريكايي، ساخت شركت زيمنس آلمان است كه يكي از قابل اعتمادترين و در دسترس‌ترين PLC‌ هاي موجود در كشورمان است كه در زمان تحريم‌ها نيز در تهيه قطعات و پشتيباني آن كمبودي احساس نشد. اين كار داراي ريسك بالايي بود. زيرا اطلاعات كافي در مورد فلسفه كنترل آن در دسترس نبود و شركت سازنده اطلاعات برنامه كنترلي را غيرقابل دسترس كرده بود. دستيابي به جزييات فلسفه كنترل مستلزم چندين ماه مطالعه و بررسي مدارك و ساعت‌ها فيلم‌برداري از نحوه كاركرد سيستم قبلي بود كه در صورت ناپايداري سيستم كنترل PLC و يا در نظر نگرفتن كوچكترين جزييات كاركرد سيستم، كل سيستم تهويه مطبوع سكوي مسكوني و اتاق كنترل مركزي از سرويس خارج مي‌شد.

 

در اين صورت چه اتفاقي براي سكو مي افتاد؟

در صورت عدم كاركرد صحيح سيستم تهويه، با توجه به شرايط نامساعد جوي سكو، علاوه بر بغرنج شدن شرايط زندگي، موجب آسيب‌رساني جدي به تجهيزات حساس الكترونيكي و كنترلي مي‌شد كه در نهايت موجب توقف توليد مي‌گرديد.

 

زمان شروع و پايان پروژه چه مدت بوده است؟

اوايل سال 1396 كار مطالعه و بررسي مدارك شركت سازنده كمپرسورها و سيستم كنترلي قبلي آغاز شد. اوايل خرداد كار نوشتن برنامه لاجيكي شروع و در مردادماه تمامي تست‌هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري به پايان رسيد و در شهريور نصب و راه‌اندازي گرديد.

 

مسئولان منطقه چگونه به شما براي انجام اين کار مهم اعتماد كردند؟

مطمئنا بدون پشتيباني و اعتماد مسئولان منطقه و سكو، موفق به انجام اين كار نمي‌شديم. اعتماد و پشتيباني مسئولان همواره موجب دلگرمي و اطمينان خاطر كاركنان بوده و زمينه بروز استعداد و خلاقيت آنان را فراهم مي‌آورد.

 

آيا سكوهاي ديگر هم ممكن است داراي چنين مشكلي باشند؟

بله، سكوي نفتي نوروز نيز داراي سيستم تهويه و كنترلي مشابه بوده و مشكلات سيستم قبلي سكوي سروش در آنجا نيز وجود دارد. هم‌اكنون امكان‌‌سنجي و بررسي تنظيمات سيستم تهويه سكوي نوروز در دست مطالعه است.

 

لطفاً در مورد كارگروهي كه روي اين پروژه انجام شده است توضيح دهيد.

علاوه بر رييس و معاون تعميرات سكوي سروش، همه نفرات واحدهاي تعميرات، كنترل و ابزار دقيق و برق و تهويه در انجام اين پروژه سهيم بوده‌اند كه در اينجا از زحمات آنان تشكر و قدرداني مي‌شود.

 

در پايان اگر نکته‌اي باقي مانده يا توصيه‌هايي براي جلوگيري از اتفاقات مشابه داريد بفرماييد؟

با توجه به شرايط تحريم قطعات صنعتي به‌ويژه در بخش نفت از طرف آمريکايي‌ها چنانچه اين سيستم توسط شرکت‌هاي پيمانکاري تعمير مي‌شد بي‌شک چندين هزار دلار نياز بود تا قطعات معيوب را تعويض نمايند ولي با تغيير کلي سيستم و جايگزين نمودن سيستم کنترل جديد توانستيم از خروج ارز از کشور جلوگيري نماييم. در پايان از واحد فعال روابط عمومي منطقه بهرگان كه نقش بسزايي در معرفي و نشان دادن كارهاي شاخص كاركنان دارد، تشكر و قدرداني مي‌شود.

تاريخ :1396/06/20 ساعت :12:03